Ekonomi

Singapur Yüksek Mahkemesi, Bybit davasında kriptoyu mülk olarak tanımlıyor

Singapur Yüksek Mahkemesi, Seyşeller merkezli Bybit borsası ile bir sözleşmenin ortasında bir davada, kripto varlıklarını tröstlerde tutulabilecek mülkler olarak tanımladı.

Bybit, Ho Kai Xin’e iş sözleşmesini ihlal ettiği ve statüsünü kullanarak 4.2 milyon USDT’yi ilgili adreslere aktardığı iddiasıyla dava açtı. Ayrıca Ho’nun kendi banka hesabına bir miktar itibari para aktardığı da iddia edildi.

Başkan Yargıç Philip Jeyaretnam, kararında “Harekete geçebilen her şey gibi, USDT de güven içinde tutulabilir.”sözlerini kullandı.

Kararda, Singapur Mali Otoritesi tarafından 3 Temmuz 2023 tarihinde yayınlanan kamuoyu duyurusuna da atıfta bulunuldu. Görüşler, “dijital varlıkların pratik olarak tanımlanabilir ve tanımlanabilir olduğunu” yansıtıyordu. Bu, dijital varlıkların tröstlerde tutulabileceği görüşünü destekledi.

Hakim, bir kripto varlık sahibinin ilke olarak icra edilebilir bir mülkiyet hakkına sahip olduğunu ekledi. Bu kararın “bir tür döngüsellik unsuru” içerebileceğini kabul etti ancak dijital varlıkların yasal açıdan para gibi diğer toplumsal oluşumlardan farklı olmadığını belirtti.

Jeyaretnam, “Biz insanlar deniz kabuklarının, boncukların veya başka bir şekilde basılı kağıdın bir değişim değeri olduğunu kabul ettiğimizde, bunlar paraya dönüşür.”dedi ve ekledi:

Borsa, Ho’nun Bybit adına hem USDT’yi hem de itibari paraları güvende tuttuğuna dair bir açıklama talep etti. Ho, kuzeni Jason Teo‘ bilgisi olmadan Bybit’ten varlık çalmakla suçladı ve bu adreslere yalnızca kendisinin erişimi olduğunu söyledi.

Yargıç ise Jason’ın böyle bir rolde olmadığını belirleyerek Ho’nun çalınan varlıkları Bybit’e iade etmesi gerektiğini ilan etti.

Bu yazı ilk olarak CoinDesk Türkiye’de yayınlanmıştır.

eldivan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu